rasht street club

کلوپ ماشین بازان رشت

امروز میخواهم در مورد 2 روش ساده و کم خرج اما موثر درمورد تیونینگ و تقویت خودروتون و به خصوص خودروی پراید صحبت کنم.
1-تیونینگ و تقویت ماشینتون به کمک کوئیک شیفتر :

کوئیک شیفتر چیست؟
در گیربکس های دستی معمولی ( Manual Transmission ) عمل تعویض دنده به صورت اچ شکل (H Pattern) انجام می پذیرد. در اتومبیل های مسابقه ای عمل تعویض دنده به صورت متوالی (Sequential Manual Transmission) برای دقت و سرعت بالاتر انجام می گیرد.

هر چه عمل تعویض دنده سریعتر انجام شود افت دور موتور و هدر رفتن نیروی موتور کمتر می گردد که نتیجه آن شتابگیری بهتر در هنگام تعویض دنده مستقیم و ترمز گیری ایمن تر در هنگام تعویض دنده معکوس می باشد. گیربکس های سکوئنشیال دستی به دلیل اینکه معمولا غیر سنکرونیزه هستند برای استفاده خیابانی مناسب نبوده و تعویض دنده آنها مهارت و تجربه زیاد را می طلبد و استفاده از آنها در ترافیک های شهری تقریبا غیر ممکن است. در اتومبیل های خیابانی به دلیل تنوع استفاده کنندگان از لحاظ سن و رفتار رانندگی، کارخانجات اتومبیل سازی یک رنج میانگین برای شیفتر تعویض دنده را در نظر می گیرند. به همین دلیل کمپانی های تیونینگ اقدام به طراحی و ساخت قطعه ای به نام کوئیک شیفتر (شورت شیفتر) برای اتومبیل های خیابانی با گیربکس دستی نموده اند تا خواسته رانندگانی که دوست دارند هر چه سریعتر و دقیقتر دنده ها را عوض کرده و از نیروی موتور اتومبیل خود بهتر استفاده نمایند را برآورده کنند. کیت های کوئیک شیفتر معمولا به صورت بولت آن ( فقط با باز و بست پیچ های مربوطه و بدون هیچگونه دستکاری عمده برای نصب) طراحی می گردند.این کیت ها بنا به نوع سیستم محرکه خودرومتفاوت هستند و بدون دست خوردن به داخل گیربکس قابل نصب می باشند. در اتومبیل های دیفرانسیل عقب، گیربکس معمولا در زیر دسته دنده قرار دارد و کیت های کوئیک شیفتر با دسته دنده جدید طوری طراحی شده اند که پس از نصب فاصله تعویض دنده را کوتاه و عمل تعویض را سریع تر قابل انجام کنند.
در اتومبیل های دیفرانسیل جلو معمولا گیربکس در پشت چرخ چپ قرار دارد و لذا نیروی دست راننده می بایست به طریقی از دسته دنده به گیربکس برای تعویض دنده برسد.این کار معمولا توسط یک سری میله به نام ماهک که با اتصالات گلوله کاسه ای (Ball Joint) به هم متصلند و یا به وسیله یک سری سیم نازک فولادی انجام می شود. معمولا کیت های کوئیک شیفتر برای این اتومبیل ها به صورت اصلاح و تغییر در ماهک بندی و یا سیم بندی این انتقال دهنده های نیروی دست انجام می شود.

با نصب این کیت ها با کوتاه کردن فاصله تعویض دنده و گرفتن حرکات و لقی های اضافی دسته دنده، سرعت تعویض دنده بسیار سریعتر و دقیقتر می شود و لذا احتمال تعویض نا صحیح دنده ها در رانندگی های سریع به نحو چشمگیری کاهش می یابد. عمل تعویض دنده ناقص درهنگام رانندگی که معمولا با ایجاد صدای نا هنجاردر گیربکس( در اصطلاح عوام آب هویج گرفتن) که ناشی از ساییده شدن و به مرور زمان خرد شدن دنده برنجی هاست از علل اصلی خرابی گیربکس های دستی می باشد، چراکه با ساییده شدن دنده برنجی ها، براده های آن در گیربکس در طول زمان کوتاهی باعث ساییده شدن تمام قطعات داخلی می گردند که با به صدا افتادن گیربکس و سپس با از کار افتادن آن همراه خواهد بود. این کیت ها معمولا با قیمتی بسیار پایین تر از خود گیربکس به بازار عرضه می گردند و به سادگی بدون نیاز به باز شدن گیربکس قابل نصب می باشند و در واقع نه تنها کیفیت و لذت رانندگی را چندین برابر می کنند بلکه به نوعی یک محافظ دائمی برای گیربکس خودرو به حساب می آیند و در برابر هزینه پایین کارایی بسیار بالایی دارند. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با ساختار گیربکس های مختلف و کوئیک شیفتر های مربوط به آنها به سایت کامپیوتری http://WWW.TOPCARCLUB.COM مراجعه فرمایید.
شاید از نظر شما این روش ساده باشه اما وقتی فاصله تعویض دندها به نصف (توی پراید) میرسه اگه راننده حرفه ای باشین می فهمین تعویضش چقدر لازم و ضروری هست. همین فاصله به ظاهر کوتاهتر باعث میشه تا شما در، جازدن دسته دنده در دنده مورد نظر سریعتر بهتر و با کاهش دور موتور کمتر از توان و سرعت بیشتری بهره یگیرید.البته نصب کوئیک شیفتر بیشتر برای کسانی به درد میخوره که دنده هاشون رو به صورت پاور شیفت عوض میکنن.چون در پاورشیفت شما باید سریع و درست دنده رو جابزنین کوئیک شیفتر موثرتر خواهد بود.

اما نوبت میرسه به هواکش اسپرت :
یادتون باشه برداشتن هواکش خودرو کار درستی نیست و هواکش برای هر خودرویی ضروریه! حالا بعضی جاها میبینن طرف هواکش ماشینشو کلا برداشته کلیم پز می ده که صداش خفن و باهاله.این آدم مطمئن باشین هیچ چیزی از فنی ماشین سرش نمیشه چون ثابت شده برداشتن هواکش موتور بین 2 تا 3 اسب از قدرت ماشین کم میکنه ولی چون صدای جالب و گیرایی داره طرف فک میکنه ماشینش سرحال تر شده درصورتی که اصلا این طوری نیست.همیشه یادتون باشه تعویض هواکش ماشین با نوع اسپرت خیلی به تنفس بهتر خودروتون کمک میکنه البته یادتون باشه که برای استفاده از این هواکش ها باید حتما از جنس مرغوب استفاده بشه و بهترین جنس اون رو کارخونه KN میسازه که 2برابر فیلترهای معمولی و اسپرت دیگه موثره! اما اگر شما بهترین هواکش رو واسه ماشینتون بسازین حداکثر تا 15 اسب بخار قدرت به ماشینتون اضافه میکنین

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم آبان ۱۳۸۹ساعت 22:37  توسط آرمین رضاطلب صابر  |